VIRAL Vědci dokázali, že psi dokáží rozpoznat špatného člověka

Vědci dokázali, že psi dokáží rozpoznat špatného člověka

Při provádění pokusu majitel psa nejprve ukázal na nádobu s jídlem. Zvíře k němu přiběhlo. Pak mu muž ukázal prázdnou misku. Pes se cítil podvedený a dával to najevo.

Ví se již, že psi mají zájem o předměty označené majitelem. Jinými slovy správně chápou lidská gesta. Ale ukázalo se, že pokud jsou gesta nelogická, pes začne být nervózní a ostražitý.

Ke vzdálenější prázdné misce nešlo žádné zvíře. Podruhé už neuvěřili podvodu. Experimentu se zúčastnilo 34 psů a podle časopisu Animal Cognition se všichni chovali stejně.

Psi používají své předchozí zkušenosti, aby se rozhodli, zda mají důvěřovat člověku

Takaoka plánuje provést podobný experiment s vlky − nejbližšími příbuznými psů. Protože současný výzkum prokázal, že psi jsou zvědaví na nové věci, ale rychle se rozhodují, zda mají dál věřit člověku.

Rozšířené studie ukázaly, že psi také chápou, jaké vztahy mají jejich majitelé s jinými lidmi. Při pokusu majitelé psů požádali o pomoc cizího člověka. Poté měli tito cizí lidé dát psům žrádlo. Chování zvířat překvapilo každého.

Domácí mazlíčci si nevzali žrádlo od těch lidí, kteří se chovali hrubě k jejich pánům. Upřednostňovali ty, kteří jim pomohli. Všichni psi si méně ochotně brali pamlsky od těch, kteří ignorovali žádost o pomoc. Hrubí a agresivní účastníci experimentu si však nikdy nezískali jejich důvěru.

Další nezávislá studie ukázala podobné výsledky: psi správně chápou normy společenského chování. Vyhýbali se také lidem, kteří se nechovali dobře k jejich pánům.

1 komentář

Komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here