Institut nemohl zůstat tiše: Povinné testování porušuje lidská práva, připravuje rázný krok!

ILP podle něj připravuje ústavní stížnost. Začalo také komunikovat s Evropským soudem pro lidská práva. Zdůraznil, že předpisy jsou v rozporu jak se zdravým rozumem, tak i s Ústavou ČR a jsou projevem svévole vlády.

Podle koordinátorky analýzy Aleny Krempaské je zákaz pohybu v přírodě či individuálních sportů pro osoby bez testu neadekvátním a nepřiměřeným zásahem do lidských práv a svobod. „Množství lidí pracuje z domu nebo jsou s dětmi, nemohou tedy nákazu ani teoreticky šířit, a proto neexistuje důvod, proč by se měli zúčastnit na testování. Právě naopak účast na testování jejich potenciálnímu riziku nákazy vystavuje ,“ řekla.

Právnička Andrea Salibová doplnila, že dobrovolnost znamená absenci sankce. Myslí si, že pokud se lidem, kteří pracují z domu, zakáže bez testu vycházka do přírody, jde o trest . „Takové opatření je plošné, disproporční a podle mého názoru představuje neadekvátní zásah do lidských práv a svobod, a to iv této pandemické situaci,“ míní.

Poukázala na nízkou přesnost antigenových testů, jejichž výsledek může podle právničky dávat lidem bez příznaků falešný pocit, že jsou negativní, je nelze arbitrární odlišovat od lidí, kteří se na antigenových testu neúčastnily. „Je tedy možné říci, že vláda prostřednictvím Úřadu veřejného zdravotnictví SR porušuje lidská práva,“ uzavřela.

Zdroj:Cas.sk

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno