J.K. Rowlingová se ptá: „Proč Vám nevadí, že muž bije ženu?“ Kontroverzní zápas na LOH 2024 v Paříži

Historie Chelifové

Chelifová byla na loňském světovém šampionátu vyloučena po sérii testů a zkoumání DNA, které ukázaly zvýšenou produkci testosteronu. Chelifová není transgender, ale má mužský chromozom, což se projevuje vyšší hladinou testosteronu.

„Všichni, kteří soutěží v ženské kategorii, splňují pravidla způsobilosti,“ uvedl mluvčí Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Mark Adams. MOV má volnější pravidla než IBA, což Chelifové umožnilo účast na olympiádě.

Široká diskuze a další reakce

Incident vyvolal rozsáhlou diskuzi. Bývalá britská premiérka Liz Trussová se ptala: „Kdy přijde konec tohoto šílenství? Muži se nemohou stát ženami.“ Italská premiérka Giorgia Meloniová označila zápas za nespravedlivý.

Chelifovou další soupeřkou bude maďarská boxerka Anna Luca Hámoriová, která se před zápasem vyjádřila, že se nebojí. „Pokud je to muž, bude to pro mě o to větší vítězství, pokud vyhraju.“

Nezávislá rada pro ženský sport a další odborníci

Marshi Smithová, zakladatelka Nezávislé rady pro ženský sport, varuje před fyzickým týráním žen na olympijské scéně a rizikem doživotních zranění nebo smrti. Doktorka Emma Hiltonová z The Telegraphu považuje situaci za nehoráznou nespravedlnost a upozorňuje na vážné riziko ohrožení života.

Kontroverzní zápas na olympijských hrách otevřel diskuzi o rovnováze mezi spravedlností, inkluzí a bezpečností ve sportu. Ačkoliv MOV umožnil Chelifové účast, otázky ohledně spravedlnosti a bezpečnosti v ženském sportu zůstávají stále nevyřešené.