Karel Roden slaví dnes šedesátiny

Divadelní mistrovství

Roden exceluje i na divadelních prknech. V roce 1999 získal Cenu Alfréda Radoka za svůj výkon ve hře „Velkolepý paroháč“. Jeho Bruna obdivovali diváci pražského Divadla v Dlouhé, a s bratrem Marianem se sešel v představení „Staří mistři“ v Divadle Komedie. Na prknech tohoto divadla vynikl i ve hře „Lidumor aneb má játra beze smyslu“.

Ocenění a uznání

Roden byl několikrát nominován na Českého lva, kterého získal v roce 2009 za roli ve filmu „Hlídač č. 47“ a v roce 2016 za titulní roli ve filmu „Masaryk“. Producent Jan Štern ho popisuje jako „českého Clinta Eastwooda, který bude mít charisma až do sedmdesáti“.

Rodinné kořeny a osobní život

Herecká tradice rodu Rodenů sahá do 18. století. Herectví se věnovali děd Karel Roden (1861-1961) i otec Karel Roden (1914-1992). Karel se narodil ve znamení Býka, studoval na keramické škole v Bechyni a na DAMU. Po roce v Národním divadle odjel na zkušenou do Anglie, kde si vydělával tiskem potisků na trička a navštěvoval herecké kurzy. Ve filmu debutoval ve snímku „Zámek nekonečno“ (1983) a objevil se v sérii filmů Dušana Kleina o básnících.

Roden je známý svým precizním herectvím a v osobním životě působí tichým, plachým dojmem. Chrání si své soukromí a neváhá se soudit s bulvárem. V roce 2019 získala jeho rodina odškodnění za články, které rozebíraly její soukromí.

Farmaření a rekonstrukce zámku

Kromě herectví se Roden věnuje farmaření a rekonstrukci zámku ve Skrýšově, který koupil v roce 2006. Pořádá zde jazzové večery a vybudoval prosperující farmu, kde choval koně, býčky a kamerunské ovce. Před několika lety se začal věnovat pěstování borůvek, které jsou nealergenní a daří se jim v našich podmínkách. „Je to složitější, než jsem si myslel. Děláte chyby, a když je uděláte, tak je uděláte ve velkém,“ popsal v jednom z rozhovorů.

Karel Roden, ikona českého herectví, nadále pokračuje ve své úspěšné kariéře a přináší radost divákům nejen v Česku, ale i v zahraničí.