Nový krevní test odhalí smrtící rakovinu mozku za pouhou hodinu

Test využívá supercitlivý biočip, který je namočený do neupravené krevní plazmy. Tento biočip, který stojí méně než 2 dolary, obsahuje protilátky, jež se vážou na exozomy nesoucí mutované EGFR. Když tyto exozomy přijdou do styku s biočipem, změní se napětí v plazmatickém roztoku, což vede k detekci velkého záporného náboje – možného příznaku rakoviny.

Testování a další kroky

Vědci testovali tento biočip na 20 pacientech s glioblastomem a 10 zdravých dobrovolnících. Výsledky ukázaly, že čip dokáže s vysokou přesností detekovat přítomnost rakoviny. Podle odborníků je test natolik citlivý, že dokáže detekovat a kvantifikovat koncentraci exosomů i v případě, že jsou přítomny pouze v 0,01 procenta vzorku.

Přestože je tento vývoj mimořádně nadějný, vědci upozorňují na některá omezení. Například mutované EGFR mohou indikovat i jiné typy rakoviny, jako je rakovina tlustého střeva, což může vést k nesprávné diagnóze. Dále existují případy glioblastomu, které nejsou spojeny s EGFR, což znamená, že test nemusí být univerzálně platný pro všechny formy tohoto onemocnění. Kromě toho test nedokáže určit přesné umístění nádoru ani stádium nemoci.

V budoucnu plánují vědci testování na větší skupině pacientů, aby mohli lépe porozumět rozdílům v biomarkerech mezi jednotlivými pacienty a zdokonalit tuto revoluční diagnostickou metodu.