Zemřela jedna z nejvýznamnějších brazilských pěveckých ikon

Když skupina šla nahrát anglickou verzi písně „The Girl From Ipanema“, potřebovali vokalistku – a Astrud Gilberto navrhla, že by tuto roli mohla zvládnout sama. Píseň se okamžitě stala hitem a získala cenu Grammy za nahrávku roku, ale Gilberto nebyla uvedena jako oficiální interpretka skladby.

Astrud Gilberto byla známá jako interpretkou žánru bosse-nova. Skladba byla vydána na albu „Getz/Gilberto“ v březnu 1964, které se stalo ikonickým dílem bosse-novy. Toto album však pro Astrud Gilberto představovalo vstupní bránu do úspěšné sólové kariéry. Její první sólové album „The Astrud Gilberto Album“ (1965) bylo spoluprací s jazzovým kytaristou Antoniem Carlosem Jobimem a obsahovalo soubor brazilských standardů.

V roce 2002 Astrud Gilberto nahrála své poslední album s názvem „Jungle“ a poté oznámila, že na neurčitý čas přestává veřejně vystupovat.

Úmrtí Astrud Gilberto je dalším bolestným ztrátou pro milovníky brazilské hudby. Připomíná to tisková agentura AFP po nedávných úmrtích rockové ikony Rity Leeové, která zemřela v květnu ve věku 75 let, a legendární popové zpěvačky Gal Costaové, která zemřela v listopadu loňského roku ve věku 77 let. Obě tyto umělkyně byly představitelkami hnutí Tropicálie, které spojovalo mezinárodní pop a psychedelický rock s charakteristickým brazilským zvukem.