Klimatolog o nadcházejícím létě – znepokojivé, možné jevy, které jsme viděli jen ve filmech

Také je tu vlhkost, která občas věci zhoršuje.

„Když je venku teplota kolem 36 stupňů, což se blíží teplotě našeho těla, a když je relativní vlhkost vzduchu přes 60 procent, tak se tělo ochlazuje jen velmi těžko a takové dny jsou pro nás obzvlášť náročné, a když je teplota venku kolem 36 stupňů, což je blízko k teplotě našeho těla, pak je relativní vlhkost vzduchu nad 60 procent. jsme ještě unavenější a pod větším tlakem.

Tornáda a pijavice – nejde o to, zda se jich dočkáme, než když
není to jediné, na co se připravit spalující horko. Katastrofy, jako jsou sucha, povodně, bouře, leopardi a tornáda, které se dříve objevovaly pouze ve zprávách v USA, se bohužel stávají realitou i u nás.

„Když je vzduch teplejší, pojme více vodní páry. Dnes je náš vzduch o jeden stupeň teplejší než před deseti lety, a proto je v atmosféře v průměru o sedm procent více vodní páry. Každý typ bouřkového počasí čerpá svou sílu z této vodní páry. Vodní pára je pro mrak tím, čím je palivo pro auto. Čím je vzduch bohatší na tyto páry, bouře může být silnější, produkovat více srážek, silnější větry a zůstat déle v atmosféře.

A protože nyní máme tolik vodní páry, jakákoli bouře, která se nám stane, může být ničivější, než na co jsme zvyklí. A pro letošní léto a každé další hrozí bouřka, jakou jsme ještě nezažili. Hrozí tornádo, které je podstatně závažnější, než jaké jsme dosud viděli. Už nejde o to, jestli se něčeho takového dočkáme, ale kdy se toho dočkáme.

„Nemůžeme očekávat, že se vrátíme ke klimatu minulosti, víme jistě, že klima bude v budoucnu ještě extrémnější, ale je otázka, zda se zastavíme u tohoto dalšího zesilování extrémů, nebo budeme pokračovat ve změně klima a vidět jevy, které byly nepředstavitelné“, varuje klimatolog.