Ukázalo se, že na otázku: „Co teď děláš?“ – je třeba odpovědět slovy… Učím se být šťastná!

„Rodíme se s výkřikem, umíráme s nářkem. Zbývá tedy žít se smíchem.“ Ve skutečnosti jsou zázraky, které se dějí kolem nás, často zcela nepozorovatelné. Ale stojí za to zavřít oči před problémy a užívat si každou minutu, radovat se z každé chvíle, protože život je stále krásný!

Dnes vám, milí čtenáři, ukážeme, jak ovládat umění žít tady a teď, jak se naučit v každodenním shonu užívat si každého okamžiku. Zdá se, že je to víc než jednoduché…

Radost ze života

Jedna moje přítelkyně, okouzlující žena, si přivezla štěstí z Izraele! Co je to za štěstí? Neocenitelná schopnost užívat si života tady a teď. A tak se jí ptám: „Co teď děláš?“

A ona s úsměvem na tváři odpovídá: „Osim chaim! To znemená „užívám si života.“ Poprvé jsem to jednoduché vyjádření slyšela od ní. Jeho doslovný překlad je „dělám život“.

Jen si to představ! Tel Aviv, teplo, poledne, malá kavárna v centru města. U stolu sedí starší pár. Ne, asi to není pár, ani manžel a manželka, ne. Jsou to staří kamarádi. Radostně si povídají, trochu flirtují, popíjejí voňavou kávu.

Náhle jejich rozhovor přeruší zvonění telefonu. Někdo na druhé straně se ptá muže: „Co teď děláš? Čím se zabýváš?“ A on nenuceně odpovídá: „Osim chaim, co jiného!“

Užívá si života a současného okamžiku. Neřeší naléhavé problémy, neotravuje se v práci, nevyhledává odpovědi na věčné otázky, ne. Jen si užívá každou vteřinu života!

Tato hra slov mě okouzlila. Uvědomila jsem si, že se okamžitě chci naučit toto „osim chaim“. Naučím to sama sebe a pak budu učit všechny své příbuzné a přátele!

.

Jen si představ, jak krmíš koně jablkem. Majestátní zvířata, vždycky jsem se bála k nim přiblížit. Jednou jsem měla to štěstí, že jsem navštívila místní konírnu. Moji přátelé mě přesvědčili, abych vzala červené jablko a pohostila to božské stvoření.

Třesou se mi kolena a dovádivý kůň otevírá obrovskou tlamu s obrovskými zuby a jemně, jen teplými rty, si vezme pohoštění z mé vlhké dlaně. V tu chvíli jsem ztratila řeč a rozplakala jsem se. Tohle je štěstí!

Vyznáváním kultury života podle pravidel „osim chaim“ jsem se mnohému naučila. Naučila jsem se nehonit sebe ani nepopohánět druhé. Naučila jsem se s nebeským potěšením vypít kávu v oblíbené kavárně, ačkoli to nemusí být nejlepší káva ve městě. Ale jací lidé se tam schází!

Dostala jsem mnoho lekcí, a každá z nich mě učila být šťastnou. Jednoduché věci.. Četba poutavé knihy, hlazení zelené trávy konečky prstů na trávníku, projížďky na kole. Nebo domácí pečivo, když je celá kuchyně od mouky, děti opatlané džemem, ale je nám spolu tak dobře, že kašleme na úklid a rozbité nádobí. To je pro mě „osim chaim“.

A představ si, jak v Izraeli při raketovém útoku matka zakrývá svou dceru vlastním tělem, když slyší sirény na ulici. „Mami, ty mě teď rozdrtíš,“ – tak pevně dceru přitiskla. Potom může život, bez jakýchkoliv pochyb, hrát naprosto odlišnými barvami.

Nakonec jsem skutečně pochopila, co „osim chaim“ znamená… Užívat si života tady a teď!

Každý den procházíme svým životem, vzpomínáme na minulost nebo neúnavně promýšlíme budoucnost. Ale běda, každý den zapomínáme na přítomnost. V takových okamžicích se necítíme šťastní a život se stává fádní a smutný.

Snažte se vychutnávat si každou chvíli, naslouchejte si a naučit se soustředit na okamžik. Buďte šťastní!

Líbil se vám článek? Nezapomeňte ho sdílet se svými přáteli na Facebooku.

1 komentář

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno