Vědci zjistili: Ženy potřebují více spánku, protože používají jejich mozek více

Kdo potřebuje kolik spánku?

Rozdíl v potřebě spánku vyplývá z mnoha biologických faktorů. I přes tuto skutečnost se mnozí experti shodují v tom, že primárním určujícím faktorem je spotřeba mentální energie. Tvrdí, že ženy prostě používají svůj mozek více než muži. Jim Horne, ředitel Výzkumného centra spánku při Loughborough univerzitě v Anglii, vysvětluje pro australské noviny:

„Jednou z nejhlavnějších funkcí spánku je umožnit mozku zotavení a regeneraci. Během hlubokého spánku se mozková kůra (která je odpovědná za myšlení, paměť a jazyk) odpojí od smyslů a podstupuje regenerační proces.“

Čím více používáte mozek během dne, tím víc regenerace vyžaduje v noci, a tedy tím víc spánku potřebujete. Ženy přivykly multitaskingu, tedy dělají několik věcí najednou a jsou také flexibilnější. Výsledkem pak je, že ženy používají svůj mozek více než muži. Tímto se naznačuje, že i muži by potřebovali více spánku, pokud by intenzivněji využívali svůj mozek během dne.

Muži, kteří mají náročné povolání, vyžadující si velké množství rozhodování a postranního rozmýšlení, budou vyžadovat více spánku než průměrní muži – byť zřejmě stále ne tak mnoho, jako ženy“, uvádí Horne.

Věda o spánku

Tato studie, kterou Breus provedl se svými kolegy, odstartovala několik vědeckých bádání ohledně důsledků nedostatku spánku. Například výzkumníci z Lékařské fakulty na Case Western Reserve Universite objevili spojitost mezi nedostatkem odpočinku a zrychleným stárnutím pokožky.

Jiné studie spojují spánkové zlozvyky se zvýšeným rizikem psychiatrických onemocnění, nemocí srdce, embolií a mozkovou mrtvicí. Dnes se již všeobecně ví, že až 80% lidí v západních zemích mají méně spánku, než se tradičně doporučuje – tedy 7 až 9 hodin každý den.

1
2