Na tomto evropském ostrově se i muži dožívají sta let

Jeden z důvodů, proč se mužští obyvatelé italského ostrova s ​​největší pravděpodobností dožijí sta let, lze hledat v jejich tvorbě. Sardinci žijí ve městech postavených na strmé, stupňovité krajině, kde je každodenní život jako jemné, ale pravidelné cvičení na schodišťovém stroji v tělocvičně. Sardinští muži , kteří pracují jako pastýři , však kvůli své práci také hodně chodí, protože se starají o svá stáda na úbočí hor, a proto každý den ujdou značný počet kroků.

Kromě procházek je výhodou jejich práce, že tráví spoustu času se svými zvířaty, přes den mají možnost si zdřímnout a po návratu do vesnic si v klidu vychutnají skleničku vína Cannonau bohatého na antioxidanty se svými přáteli.

Nechápejte mě špatně, tím nechci říct , že tito pastoři mají život zcela bez stresu.

JDE JEN O TO, ŽE NETRPÍ CHRONICKÝM STRESEM. SARDINŠTÍ MUŽI TAKÉ PRACUJÍ, MAJÍ SVÉ PROBLÉMY, ALE NEZDÁ SE, ŽE BY SE Z TOHO VŠEHO PŘÍLIŠ VYŘÁDILI.

Tajemstvím dlouhého života je také udržování vztahů s lidmi
Chronický stres je příčinou mnoha nemocí, které urychlují stárnutí a vedou tak k předčasné smrti. Zvyšuje se hladina cukru v krvi a zánět spojený se stresovou reakcí našeho těla může časem vést k cukrovce, vysokému krevnímu tlaku, srdečním onemocněním a obezitě .

ALE POKUD DOKÁŽEME PŘEKONAT KAŽDODENNÍ STRES HLEDÁNÍM ZPŮSOBŮ, JAK NAŠE PROBLÉMY VYŘEŠIT, DOKÁŽEME UDRŽET STRESOVÉ SITUACE A POCITY POD KONTROLOU.

Tento tzv. pocit aktivního zvládání je velmi důležitou součástí našeho duševního zdraví, co nejdelšího udržení kognitivních schopností a schopnosti odolávat stresu.