Recept na vynikající kynuté koláčky s drobenkou

Z vlažného mléka, cukru a droždí připravte kvásek. Mouku prosejte do mísy se špetkou soli.

Jakmile je kvásek vykynutý, zamíchejte do něj žloutky s olejem a směs vlijte do mísy s moukou. Vypracujte hladké a nelepivé těsto. Nejlépe to jde samozřejmě v kuchyňském robotu, ale zdatnější pekařky to jistě zvládnou i ručně 

Mísu přikryjte utěrkou a nechte na teplém místě vykynout. Pokud chcete kynutí urychlit, přetáhněte mísu folii a dejte do trouby zapnuté na 45 – 50 stupňů. Těsto během kynutí znovu jednou propracujte a nechte opět kynout. Mezitím si připravte náplně.


Tvarohová náplň:

250 g tučného tvarohu v kostce (ne ve vaničce)

1 žloutek

3-4 lžíce cukru krupice

kůra z 1 citronu

Všechny suroviny dejte do mísy a smíchejte, dle chuti můžete přisladit.


Povidlová náplň:

sklenice švestkových povidel cca 300 g

strouhaný perník na zahuštění

skořice, rum

Pokud máte povidla hodně tuhá, vyklopte je do kastrolu a na mírném ohni zahřejte. Můžete ochutit skořicí a rumem. Já jsem měla naopak povidla tekutější, proto jsem je zahustila strouhaným


Jablková náplň:

sklenice hustých jablkových povidel cca 350-400 g

nebo hrubě nastrouhaná a vykapaná jablka ochucená skořicí a trochou mletého hře


Drobenka:

150 g polohrubé mouky

100 g cukru krupice

100 g másla

Mouku s cukrem dejte do mísy a promíchejte. Přidejte na kousky nakrájené, lehce změklé máslo a rukou vypracujte drobenku. 

Příprava koláčů:

1 vejce – rozšlehané na potření

rozinky máčené v rumu, ořechy, mandle – na zdobení

cca 70 g rozpuštěného másla + rum na pokapání horkých koláčů

Troubu zapněte na 190 stupňů, 3 – 4 plechy vyložte pečícím papírem. 

Vykynuté těsto by mělo být krásně měkké, vláčné a pokud ho necháte kynout v troubě, bude i příjemně teplé. Moc dobře se s ním pracuje, nelepí se, není potřeba ho podsypávat. Těsto si rozdělte asi na 30 kousků, každý vyválejte do malé kuličky a nechte ještě pár minut na plechu kynout.

Pak pomocí skleničky s rovným dnem rozmáčkněte kuličku na koláček a vytvarujte okraje. Skleničku je dobré „máčet“ v mouce, aby se na těsto nelepila. Dříve jsem koláčky vymačkávala prsty, skleničkou to jde ale mnohem lépe. Mezi koláčky nechte dostatek místa (více než mám já na fotce), protože při pečení ještě nabudou.

Okraje koláčů pomažte rozšlehaným vajíčkem a naplňte. U nás máme rádi slabé těsto a hodně náplně, takže jsem všechny výše uvedené náplně rozdělila a použila. Z každé mi vyšlo přesně 10 koláčů. Koláče můžete ozdobit rozinkami, ořechy nebo mandlemi. Každý koláč pak dostatečně zasypte drobenkou a dejte péct do vyhřáté trouby asi na 15 minut. 

Máslo rozpusťte v menším kastrolku a podle chuti přidejte rum. Touto směsí pokapejte koláče ihned po vytažení z trouby. Pokapejte nejen okraje, ale i náplň. 

Koláče přendejte z plechu na tác nebo chladící mřížku a nechte vychladnout. Skvělé jsou hned po upečení, ale krásně vláčné a měkké vydrží i další dny. 

Zdroj:vikendovepeceni

1
2