Počty let však samy o sobě nejsou v žádném případě dostatečné, protože pokud zdraví neslouží naší vitalitě, můžeme žít libovolně dlouho . Podivný způsob života Japonců, dosud v západní kultuře neznámý, se nedávno dostal do centra pozornosti kvůli seriálu Netflix Let’s Live 100 Years: The Secrets of the Blue Zones, ne náhodou, máme se od nich hodně co učit.
Pojďme žít sto let. Ale je jedno jak!
Tajemství Japonců nespočívá v pilulkách či podobných „rychlých pomůckách“, ale spíše v holistickém přístupu , tzv. nagomi (česky harmonie nebo Klid v duši). „Nagomi je uznání skutečnosti, že blahobyt závisí na mnoha prvcích a vytvoření rovnováhy mezi těmito prvky je zásadní pro udržení zdraví,“ píše Ken Mogi, The Way of Nagomi: The Japanese Philosophy of Finding Balance and He is the autor knihy Mír ve všem, co děláš. (Mimochodem, Mogi je vědec a spisovatel žijící v Tokiu, který pracuje v neurologii: napsal již stovky knih o japonské kultuře.)
Podle způsobu života Nagomi můžeme najít rovnováhu v životě tím, že spojíme jeho nejdůležitější prvky (jako je naše finanční situace, sociální postavení nebo koníčky), přičemž zůstaneme věrni sami sobě. Rovnováhu však můžeme najít pouze tehdy, když si ujasníme své vlastní touhy a potřeby.
Japonci podle Mogi ve světle nagomi přistupují k určitým „problémům“ jinak než představitelé západní kultury. „Když máme nedostatek vitaminu D, máme tendenci ho napravit tím, že si vezmeme pilulku vitaminu D, místo abychom šli ven a prošli se. Na druhou stranu Japonci s tím neváhají a dokonce mají pro tuto činnost zvláštní slovo: vyhřívání se v přirozeném světle označují jako lesní koupání. Přirozené světlo má podle odborníka celkově lepší vliv na naše tělo, nemluvě o tom, že působí dlouhodobě lépe a udržitelněji než pilulky.
článek pokračuje na další stránce…